Choď na obsah Choď na menu
 


Slnečné okuliare

15. 11. 2009

Slnečné okuliare

 

MOZNO UZ NEAKTUALNE ALE MOZE VAS ZAUJIMAT

Slnko malo významnú úlohu v mytológii všetkých kultúr a boha Slnka si ľudia uctievali ako jedného z najvyšších. Už dávno totiž spoznali, že tento životodarný zdroj je pre existenciu na zemi nevyhnutný. Môže však mať na človeka aj negatívny vplyv a v horšom prípade mu i ublížiť.Z čoho sa skladá slnečné žiarenie?

Podľa vlnovej dĺžky sa slnečné žiarenie delí na žiarenie gama (s najkratšou vlnovou dĺžkou), rtg lúče, UV žiarenie, viditeľné svetlo, infračervené žiarenie a rádiové vlny (žiarenie s najdlhšou vlnovou dĺžkou). UV žiarenie sa opäť podľa vlnovej dĺžky delí na :UVC ,UVB a UVA . So stúpajúcou vlnovou dĺžkou energia žiarenia a tým aj jeho škodlivosť klesá Najnebezpečnejšie je krátkovlnné žiarenie gama, rtg, UVC a časť UVB . Našťastie túto časť slnečného spektra pohlcuje ozónová vrstva a nedopadá na zem . Časť ostatného žiarenia však preniká cez ozónovú vrstvu atmosféry i mraky a môže byť pre človeka nebezpečná. Z celkového množstva žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch, polovica je infračervené žiarenie, 40 percent viditeľné žiarenie a 1 0 percent UV žiarenie. Z neho až 98 percent tvorí UVA! AJ keď má UVA žiarenie menšiu energiu ako UVB. ovplyvňuje biochemické procesy svojím množstvom a hĺbkou prenikania do kože. Slnečné žiarenie Je nevyhnutné pre fotosyntézu, ovplyvňuje funkciu zraku, hormonálne funkcie, syntézu vitamínu D, podieľa sa na deštrukcii baktérií, dáva nám teplo, stimuluje ľudský organizmus a zvyšuje vitalitu. Na druhej strane má však nepriaznivé účinky na kožu .Najväčšie poškodenie vyvoláva UVB a časť UVA žiarenia. Ak sa prekročí určitý čas pobytu na slnku bez použitia prípravku s ochranným faktorom, koža sa spáli. Dĺžka prípustného času závisí od fototypu každého z nás. Keď sa po niekoľkých rokoch prekročí celková dávka žiarenia, poškodí sa DNA v jadrách buniek a môže vzniknúť rakovina kože. Okrem toho je žiarenie UVA zodpovedné aj za predčasné starnutie kože.

Ako sa správať na slnku, aby nám neublížilo?

Vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku medzi 11 a 15 hodinou. UVB žiarenie je na obed niekoľkonásobne vyššie než ráno alebo večer. Aj pri zamračenej oblohe preniká časť UV žiarenia na povrch zeme, preto i vtedy treba používať prípravky s ochrannými faktormi proti slnku. Široká ponuka bezpečnej, jemnej a súčasne vysoko účinnej kozmetiky na opaľovanie vám umožní vybrať si vhodný výrobok podľa fototypu, ale aj času a miesta pobytu na slnku. Na výber sú mlieka na opaľovanie s OF 4 až 20, detské mlieka s OF 10, 15 a 25 krém na opaľovanie s OF 8, určený predovšetkým na tvár a citlivé časti celého tela a taktiež módne spreje na opaľovanie s OF 5, 10 a 15. Tie sú určené pre tých ktorí sa neradi natierajú. Spreje nezanechajú mastný film a rýchlo sa vstrebú. Prípravky s ochranným faktorom nad 8 sú vhodné na začiatku opaľovania. keď koža nie je ešte zvyknutá na slnko, nemá vytvorený vlastný ochranný faktor v podobe pigmentu .

Ako ošetrit' pokožku po slnení

Samozrejme, osprchovať ju a použiť jemný sprchovací gél. Odstránite tak okrem nečistoty aj pot. Po osprchovaní je nevyhnutné ošetriť ju vhodným prípravkom, ktorý pokožku schladí, vráti jej vlhkosť a zabráni vysušeniu. Mlieko alebo sprej po opaľovaní by mal prísť automaticky. Len tak zaručíte svojej pleti vláčnosť a že sa nebude olupovať. Letná farba pokožky sa začne na jeseň pomaly strácať. Pekný hnedý odtieň si zachováte aj v zime používaním samoopaľovacieho krému alebo mlieka.

Pätica zásad, ktoré treba bezpodmienečne dodržiavať:

  1. dostatok vlhkosti - prísun tekutín, hydratačné a výživné krémy
  2. gély a masky - ideálne sú hydro-gély, ktoré pozostávajú z vody a upokojujúcich a hydratačných látok. Hitom je gél s vysokým podielom aloe vera. Dvakrát do týždňa si naneste hydratačnú masku, ktorú trebe aplikovať okolo ôsmej hodiny večer. Ampulky a kapsule s koncentrovanými ošetrujúcimi látkami majte stále pri sebe a aplikujte ich aj denne, trebárs hneď po návrate z pláže.
  3. peeling - nebráňte sa mu aj keď na prvý pohľad obrusujeváš bronz. Keď sa vrchná vrstvička pokožky príliš presuší a začne sa odlupovať, je lepšie odstrániť ju, opálenie bude rovnomernejšie. Potom treba pleť ošetriť telovým olejom, alebo krémom s obsahom vitamínov a hydratačných látok.
  4. samoopaľovacie prípravky - viaceré furmy ponúkajú "after sun", čiže poopaľovaciu kozmetiku s doplňujúcim farebným efektom, ktorý udržiava a prehlbuje prirodzený bronzový odtieň pleti. Na obaľoch hľadajte výraz "after sun bronzer, alebo selbstrauwende alebo autobronzante". Napriek tomu, že prípravok po opaľovaní, ktorý ste začali používať na dovolenke má trvácnosť ešte ďalší rok, neodkladajte ho do ďalšej sezóny. Spotrebujte ho ako telové mlieko s bronz predlžujúcim efektom. A nakoniec, presne ako na začiatku letnej sezóny, prídu na rad klasickéé samoopaľovacie prípravky. Stačí ich použiť raz za týždeň.
  5. mrkva - vďaka vysokému obsahu karoténu sa oddávna používa na osvieženie pleti a udržanie zlatistého bronzu. Primiešajte lyžičku mrkvovej šťavy s troškou dužiny do 1 dávky bežne používaného krému a ošetrite si touto zmesou rovnomerne tvár aj dekolt...

Slnečné okuliare, ktoré leteli tento rok:

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.