Choď na obsah Choď na menu
 


Sezóna bolesti hrdla

15. 11. 2009

Sezóna bolesti hrdla

Pri prvých bolestiach v hrdle nie je potrebné hneď bežať k lekárovi, pomôcť si môžete aj sami, avšak treba začať okamžite ako sa prvé bolesti objavia. Ak svoje problémy podceníte, môžete skončiť nakoniec aj s antibiotikami a nepríjemným vysedávaním u lekára.


Prvou pomocou pri bolestiach v hrdle je kloktanie, jeho efekt zvýšite tým, že podporíte imunitný systém vitamínmi a hlavne dostatkom tekutín. Na trhu je aj dostatok bylinných a prírodných prípravkov na posilnenie imunity, osvedčeným prostriedkom je napríklad echinacea.


Nepríjemné kloktanie
Avšak najdôležitejšiu úlohu hrá v boji s bolesťou hrdla kloktanie. Ak nie ste jeho fanúšikom a prehovárate sa k nemu len veľmi sťažka, mali by ste vedieť, že keď dospejete do štádia choroby, kedy už bolesti budú skutočne "veľké", bude sa vám aj to kloktanie zdať ako malina.

Prvé bolesti sú ešte len príznakom toho, čo môže prísť. Zápal hltana, ktorému v počiatkoch možno zabrániť, je sprevádzaný opuchom, bolesťami, pridať sa môže horúčka a opuch lymfatických uzlín. Toto všetko často krát objavuje v kombinácii s chrípkou.

Čerstvý vzduch
Príčinou zápalu hltana sú baktérie a vírusy, avšak aj znečistené ovzdušie, suchý vzduch a cigaretový dym. Ako si pomôcť? Predovšetkým sa nezdržiavajte v zafajčených miestnostiach, dodržiavajte základné hygienické pravidlá a prijímajte dostatok tekutín.

Slaná voda a bylinky
Hneď ako sa bolesti objavia, začnite kloktať slanou vodou a pite teplé nealkoholické nápoje. Tradičnou medicínou je aj med, prípadne cmúľanie cukríkov. Kým sa nevyliečite, nefajčite, ak máte problémy s prehĺtaním, prejdite dočasne na tekutú stravu, vhodné sú hlavne vývary, ovocné a zeleninové šťavy a polievky.

Najjednoduchším a najdostupnejším kloktadlom je slaná voda. Pripraviť si však môžete aj bylinkové kloktadlá, napríklad zo šalvie lekárskej. Bylinky treba preliať vrelou vodou a nechať lúhovať desať minút, potom ich scedíme a s vychladnutým odvarom kloktáme tri krát denne.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.