Choď na obsah Choď na menu
 


Lupiny

15. 11. 2009

Lupiny

lupiny
 
Lupiny sú dosť nepríjemná záležitosť. Často kvôli lupinám navštevujeme dermatológov a kaderníkov, ale pomôcť si môžeme aj sami. lupiny má každý len u každého sa prejavujú s inou intenzitou. Pozrime sa bližšie na tento problém.
 
 
 
 
 
 

Príčina

  • Podráždená koža na hlave,
  • zápal mazotoku,
  • používanie nesprávneho šampónu,
  • reakcia na chemikálie ai.
 

Neberte lupiny na ľahkú váhu

 
Ak liečenie lupín zanedbáte, na hlave sa začne hromadiť stále hrubšia vrstva odumretej kože, ktorá vzápätí vyvolá svrbenie. Ak sa poškriabete, môžete si spôsobiť drobné poranenia a následne môže dôjsť k infekcii.
 

Umývajte si vlasy často

 
Ak trpíte na lupiny, umývajte si vlasy čo najčastejšie, ak treba, aj každý deň. Čím častejšie používate šampón, tým je väčšia nádej, že lupiny zmiznú.
 

Začnite jemným šampónom, pokračujte silnejšími prostriedkami

 
V boji proti lupinám často pomôže obyčajný šampón bez liečivých prímesí. Každodenné umývanie vlasov jemným šampónom môže nastnotu pokožky výrazne znížiť. Ak obyčajný šampón nezaberie, siahnite po prípravku určenom priamo proti lupinám. Šampón nechajte 5-10 minút pôsobiť, až potom ho zmyte.
 

Silné preparáty používajte s rozvahou

Ak šampón alebo iný prípravok proti lupinám podráždi pokožku, okamžite ho nahraďte iným.
 

Kozmetika zo špajze

 
  • Zmiešajte 1 PL limetkovej šťavy s 1 PL olivového oleja a vmasírujte si zmes do pokožky hlavy. Vlasy si zabaľte do starého uteráka. Nechajte pôsobiť celú noc a ráno dobre zmyte jemným šampónom.
  • Rozdrvte dve tabletky aspirínu do obvyklého množstva šampónu a vtrite si zmes do mokrých vlasov. Nechajte pôsobiť jednu až dve minúty, potom dôkladne opláchnite. Na záver si umyte vlasy ešte raz šampónom, aby ste odstránili možné zvyšky aspirínu.
  • V pollitri vody uvarte päť vrchovitých PL sušeného tymianu (dostanete ho v ezoterických predajniach a bodyshopoch). Nechajte vrieť desať minút, potom odstavte. Odvar nechajte vychladnúť a polovicu z neho si naneste na práve umyté vlasy. Kúru už neoplachujte.
  • Tymián pôsobí mierne antisepticky, čo má pri odstraňovaní lupín veľký význam. Pripravte si roztok podľa nasledujúceho rozpisu: v 0,4 l vody varte desať minút štyri kopcovité lyžice sušeného tymiánu. Odvar nechajte vychladnúť, polovicu sceďte a naneste čerstvo umyté vlhké vlasy. Ptom jemne premasírujte pokožku. Vlasy po tejto procedúrre už neoplachujte čistou vodou. Zvyšný odvar môžete použiť nasledujúci deň.
     

Čoho sa vzdať

Ak máte lupiny, mali by ste veľmi jemne prečesávať vlasy. Aj samotné drsné masírovanie pokožku veľmi zaťažuje a podporuje tvorbu nových lupín. Šampón vždy dobre opláchnite a na čas sa vzdajte chemikálií ako sú farby na vlasy, stylingové prípravky a ťažké kondicionéry. Dokonca i pivo má vplyv na zvýšený výskyt lupín. Miesto piva si teda radšej dávajte vitamíny - zinok, beta-karotén, B6, B12 a selén vám pomôžu zbaviť sa problémov s lupinami.
 
Nepoužívajte pivo
Tento alkoholický nápoj obsahuje látky, ktoré môžu pokožku podrážiť, ba aj zvýšiť tvorbu lupín.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.