Choď na obsah Choď na menu
 


Prečo môj parfum nikdy dlho nevydrží?

15. 11. 2009

Prečo môj parfum nikdy dlho nevydrží?

tr
Vône prehlbujú túžbu, umocňujú emócie a uchovávajú spomienky. Ak ste do ich kúpy zvyknutá investovať nemalé financie a vždy ste sklamaná, keď na vás parfum nevydrží tak dlho ako na vašej priateľke či kolegyni, mali by ste vedieť, že každá vôňa má svoje špecifiká.
Skôr ako sa vyberiete za nákupmi do renomovaných parfumérií, alebo začnete surfovať po internete, aby ste si otestované parfumy, z ktorých sa vám točí hlava a podlamujú kolená, kúpili za nižšie ceny, preniknite hlbšie do tajomstiev opojného sveta vôní.
Ako dlho vonia parfum?
Čuch je zmysel, ktorý sa v prípade silných koncentrovaných vôní rýchlo otupí. To je dôvod, prečo my samy po krátkej dobe prestávame vôňu vnímať. To ale neznamená, že nie je stále s nami a okolie ju necíti. Po nanesení parfumu istú chvíľu trvá, kým sa naplno rozvinie jeho charakter.
Každá vôňa obsahuje v priemere až 100 rôznych prchavých látok a skladá sa z niekoľkých tónov. Vrchné tóny, alebo hlava parfumu, vydržia len pár minút a vytvárajú prvý dojem. Stredné tóny (srdce vône) sú najtypickejšou zložkou vône a svoju podobu odhaľujú už pár minút po aplikácii. Zvyknú trvať asi štyri hodiny a plynule prechádzajú k spodným tónom, nazývaným základ parfumu.
Základné komponenty sú fixatérom vône a vydržia na pokožke najdlhšie. Základ vône väčšinou tvorí ambra, santalové drevo, pačuli, či kadidlo. Okrem dominantných zložiek parfumu pôsobí na dĺžku jeho aromatického závoja aj typ pokožky, stravovacie návyky a v neposlednom rade rozdiely v teplote a vlhkosti.
Kam si nanášať parfum, aby jeho vôňa vydržala čo najdlhšie?
Vôňa sa najintenzívnejšie rozvinie na miestach, kde pulzuje tep a pokožka je najlepšie prekrvená. Parfum nanášajte na zápästie, za ucho a na ohyb lakťa. Výborným nositeľom vôní sú čerstvo umyté vlasy.
Vrstvenie vôní
Rovnako ako v móde aj vo svete vôní sa osvedčilo vrstvenie. Čím viac vrstiev, tým dlhší účinok. Ak má vôňa vydržať čo najdlhšie, zadovážte si kozmetické prípravky jednej rady. V prvej fáze použite sprchový gél, ktorý zafixujte telovým mliekom rovnakej vône. Potom použite ľahkú verziu vône vo forme deodorantu a dokonalosť zavŕšte toaletnou vodou alebo koncentrovanejším variantom - parfumom.
Kedy je čas na zmenu?
Úspešní tvorcovia parfumov radia, že ak po určitej dobe používania prestanete vnímať vôňu svojho parfumu, treba zvoliť inú značku. Ak ju necítite vy, začnete ho používať viac, čo môže byť nepríjemné vášmu okoliu. Aby ste sa vyhli tomu, že sa vám vyhýbajú iní, zrieknite sa na čas svojej obľúbenej vône a vyberte si inú.
Ako dlho možno parfum skladovať?
Nielen lieky majú svoju exspiračnú dobu. Dobou spotreby je obmedzená aj dĺžka používania parfumu, ktorý sa po jej prekročení "pokazí". Podľa možnosti nevystavujte flakóny dennému svetlu a teplotám vyšším ako 20°C. Po otvorení zvykne parfum vydržať približne dva roky. V prípade, že zmení farbu a svoju pôvodnú príjemnú vôňu, je čas dať mu zbohom. Takže po kúpení nezabudnite parfum používať. Nešetrite ním pre výnimočné príležitosti. Tie predsa môžu prísť aj vo chvíli, keď ich najmenej čakáme
 
Zdroj: Wanda.atlas.sk
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.